برخی ازمردان معمولا در مورد پدر بودن عقاید و ایده هایی در ذهن دارندکه متاسفانه تمام این ایده ها درست نیست.در این بخش به رایج ترین اشتباهات مردان درباره پدر بودن پرداخته ایم.اگر شما تازه پدر شده اید و یا منتظر تولد فرزندتان هستید شاید تصورات کمی از پدر بودن داشته باشید. این تصورات از تجربیات شما با پدرتان و توقعاتی که جامعه از یک پدر دارد منشا می گیرد که برخی از این تصورات اشتباه هستند. در این مطلب 5 تصور اشتباه درباره پدر بودن را ارائه کرده ایم پس با ما همراه شوید.

درباره پدر بودن چه تصورات غلطی وجود دارد

مردان جوان معمولا در مورد پدر شدن عقاید و ایده هایی در ذهن دارند. این ایده ها معمولا یا از پدر خودشان یا از جامعه به آن ها رسیده است که متاسفانه تمام آنها درست نیست. در واقع پدر شدن اصول و قواعد خاصی ندارد و هر مردی براساس توانایی ها و شرایطی که دارد می تواند پدر خوبی باشد. طی دوران بارداری همسر و در طول 3 سال اول زندگی کودک، مردان مرتب تغییر می کنند و هویت پدر بودن به تدریج در آن ها شکل می گیرد. در این مطلب به 5 باور اشتباه اشاره می کنیم که در ذهن بیشتر مردان درباره پدر بودن شکل گرفته است .

باور شماره یک:تنها نیاز ها و احساسات مادر قابل توجه است

تغییرات قابل توجه بدن در دوران بارداری و بعد دردهای ناشی از زایمان معمولا باعث می شود تمام توجه ها به سمت مادر جلب شود. مردان معمولا فکر می کنند باید به سلامت و احساسات همسرشان در دوران بارداری و زایمان اهمیت زیادی بدهند و احساسات خودشان را سرکوب کنند، اما این موضوع درست نیست. لازم است مردان نیز در رابطه با احساسات شان از جمله احساس اشتیاق یا ترس با همسرشان صحبت کنند. بیشتر مردان در مورد سوالاتی که دارند چیزی نمی گویند تا مبادا بر نگرانی و ترس همسرشان اضافه شود اما این کار صحیح نیست. زنان صحبت کردن و مبادله اطلاعات را دوست دارند و از این که همسرشان خود را با آن ها نزدیک بداند، لذت می برند. خوب است آقایان در رابطه با این مسائل با دیگر پدران جوان صحبت کرده یا چند کتاب و مقاله بخوانند .

پیشنهاد می کنیم بخوانید :   چه زمانی برای رفتن به مشاوره کودک مناسب است؟

باور شماره دو:نوزاد تازه به دنیا آمده نیازی به پدر ندارد

رابطه فوق العاده نزدیک مادر و نوزاد بعد از تولد این حس را به مرد القا می کند که نوزاد نیازی به او ندارد. این باور کاملا اشتباه است. پدر نقش مهمی برای فرزند دارد و بودن اوست که به کودکش احساس راحتی و امنیت خاطر می دهد. پدر باید سعی کند این ارتباط را از همان بدو تولد با نوزاد آغاز کند . می تواند وظایفی مثل بادگلو گرفتن یا عوض کردن پوشک و لباس ها یا خواباندن نوزاد را بر عهده داشته باشد. به این ترتیب فرصت استراحت بیشتری به همسرش می دهد و رابطه اش با نوزاد قوی تر می شود .


باور شماره سه:مرد ها بلد نیستند از نوزادشان مراقبت کنند

این باور دروغی بزرگ است که نه تنها سبب دوری پدر از نوزاد می شود بلکه اضطرابی در مادر هم ایجاد می کند. تمام مردان و زنان به طور ذاتی می توانند پدر و مادر باشند و از فرزندشان نگهداری کنند. هر مردی که مدتی با نوزادش وقت بگذراند به راحتی متوجه نیازهای او شده و می تواند آن ها را برطرف کند .

باور شماره چهار:مردی که به خانواده می پردازد در زندگی حرفه ای اش موفق نیست !

باور اشتباهی در جامعه وجود دارد و آن اینکه مردانی که بیکارند یا در حرفه خود موفق نیستند توجه بیشتری به زن و بچه خود دارند. خوشبختانه تفکرات در حال نو شدن است و امروزه می دانیم مردانی که توجه بیشتری به فرزندان شان دارند اهداف شان برای موفق شدن در حرفه شان نیز قوی تر و پررنگ تر است و معمولا برای دست یابی به این اهداف بیشتر تلاش می کنند .

پیشنهاد می کنیم بخوانید :   بررسی علل افت تحصیلی در مدارس

باور شماره پنج:هر مردی آینه تمام نمای پدرش است

برای هر مردی وقتی پدر می شود، پدرش هویت جدیدی پیدا می کند. این موضوع کاملا طبیعی است که هر مردی خود را به پدرش نزدیک کند و در راه او قدم بردارد اما همیشه پدر الگوی دقیقی برای فرزندش نیست. در واقع پدر هر مردی تاثیری قابل توجه بر او دارد اما دیگر مردان به ویژه معلمان، دوستان، عمو، برادر و… نیز می توانند هویت او را به عنوان یک پدر شکل دهند. درواقع آنچه از هر مردی یک پدر خوب می سازد تصمیم هایی است که برای بهتر شدن وضعیت خانواده اش می گیرد. پدر شدن نقشی است که هر مردمی بر حسب توانایی ها و امکاناتش به تدریج آن را می سازد و از شرایط برای ایجاد این هویت کمک می گیرد .

 

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری ستاره زده شده اند *