در زندگی همه انسان ها مشکلاتی وجود دارد که می تواند خواب آنهارا تحت تاثیر قرار بدهد. مانند دغدغه های کاری , مسئولیت های خانواده و حوادث ناگهانی مانند بیماری و … شاید ما قادر به مبارزه با این حوادث نباشیم ولی می توانیم برای داشتن خوابی خوب عادت هایی را به زندگی خود اضافه کنیم. در این مقاله چند روش ساده را به شما توضیح خواهیم داد.

۱- یک برنامه خواب منظم داشته باشید و از آن پیروی کنید.

خواب مورد نیاز برای افراد بزرگسال ۸ ساعت است و نه بیشتر. در هر ۲۴ ساعت حداقل ۷ و حداقل ۸ ساعت خواب کافیست. هروز در ساعت مشخصی بخوابید و در ساعت مشخصی بیدار شوید. اگر تا ۲۰ دقیقه نتوانستید بخوابید از اتاق خارج شوید و به موسیقی گوش دهید یا کتاب بخوانید.

۲- مراقبت چیزهایی که میل می کنید و یا می نوشید باشید.

با شکم پر یا شکم خالی نخوابید . از خوردن غذای سنگین قبل از خواب پرهیز کنید نیکوتین و کافئین و الکل در خواب شما تاثیر مستقیم می گذارد.

۳- محیط آرامش بخشی برای خوابیدن درست کنید.

نور و صدای داخل اتاق را کنترل کنید . سعی کنید در محیط بسیار آرام بخوابید. شما می توانید قبل از خواب حمام کنید و یا از تکنیک های ریلکسیشن استفاده کنید. اتاق تاریک خواب بهتری برای شماخواهد داشت.

۴- خواب نیمروز ( چرت ) را محدود کنید.

چرت طولانی تمام برنامه خوابی شما را به هم می ریزد. اگر قصد چرت زدن دارید حداکثر نیم ساعت کافیست. هرچند اگر شما در شیفت شب کار می کنید لازم است صبح ها چرت طولانی بزنید تا بتوانید شب را بیدار باشید.

پیشنهاد می کنیم بخوانید :   انگیزه چیست؟ و آشنایی با عوامل روان‌شناختی موثر بر انگیزه

۵- فعالیت فیزیکی را به برنامه روزنه خود اضافه کنید.

فعالیت فیزیکی منظم خواب شما را بهتر می کند هرچنداز فعالیت زیاد قبل از خواب باید  پرهیز کنید. گذارندن زمان در بیرون از خانه هم برای خواب شما مفید باشد.

۶- نگرانی های خود را مدیریت کنید.

سعی کنید قبل از خواب نگرانی ها و دغدغه های خود را حل کنید. هرچه در ذهنتان می گذرد کنار بگذارید و روز بعد از آنها استفاده کنید.

 

تقریبا تمامی انسان ها مشکلاتی با خوابیدن داشته اند و دارند ولی اگر مشکل خواب شما آزاردهنده شده بود و همیشه با خواب مشکل داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری ستاره زده شده اند *