بیشتر ما فکر می کنیم که عشق امری طبیعی است که خودبخود به طور ناگهانی اتفاق می افتد. اصطلاحی که در فرهنگ ما رایج هست که می گویند طرف با نگاه اول عاشق شد. اما براساس روانشناسی عشق ، عشق به ذهن ناخودآگاه شما بستگی دارد که بررسی می کند آیا آن فرد با شما هماهنگ است یا خیر. در این مطلب به توضیح موارد زیر خواهیم پرداخت:

  1. شناخت طرف مقابل
  2. ابراز احساسات
  3. رفتار قهرمانانه
  4. ایجاد حس اعتماد
  5. حمایت کردن و احترام به یکدیگر

روانشناسی عشق و ضمیر ناخودآگاه

7 نکته در روانشناسی عشق که متعجبتان خواهد کرد

از دیدگاه روانشناسی عشق به دو مقوله بستگی دارد:

  1. احساسات: ما دارای احساساتی مثل اضطراب، استرس، حسادت، ترس هستیم که قابل کنترل هستند. عشق هم از مقوله هایی است که در علم روانشناسی عشق جزء همین دسته از احساسات قرار می گیرد. این علم می گوید که ما چگونه می توانیم با کسب مهارتهای لازم کاری کنیم که فرد مورد نظر خود را عاشق خویش کنیم و این امر قابل کنترل است.
  2. معیارها: انسانها با توجه به شخصیت، تربیت، فرهنگ، روابط و ارزشهای خود دارای ویژگیهایی هستند که به دنبال فردی می گردند که با معیارهای آنان مطابقت داشته باشد. مثلاً فردی که اهل تلاش و کوشش است به دنبال شریک زندگی می گردد که بتواند همپای او در تمام مراحل باشد و باعث پیشرفتشان شود. یا کسی که دارای اعتقادات خاص مذهبی است معیارش برای تشکیل خانواده فردی است که با او مطابقت و همخوانی داشته باشد.

5 قانون عشق چیست؟

برای اینکه یک رابطه عاشقانه خوب و ماندگار داشته باشید. اکثر ما تصور داریم که عاشق شدن یا عاشقی اتفاقی و بی قانون بوجود می آید. روانشناسی عشق معتقد است که عشق یک فرآیند است که توسط قانون های ویژه و مشخص صورت می گیرد و قابل کنترل هستند. عاشقی کردن مهارتهای کاملا کاربردی نیاز دارد که اگر قوانین آن را بدانید می توانید یک رابطه عاشقانه مناسب داشته باشید

پیشنهاد می کنیم بخوانید :   کاهش استرس با رنگ‌ها

1. شناخت طرف مقابل

اولین قانون عشق این است که فرد مورد نظرمان را بهتر بشناسیم و این امکان را بوجود آوریم که او هم از ما شناخت پیدا کند. شما باید برای شناخت طرف مقابل انرژی و زمان کافی صرف کنید. از او سوالات اصولی و درست بپرسید. به پاسخ هایش با دقت توجه کنید. اینکه علایق، سرگرمی ها، رویاها حتی از دوران کودکی ، اهدافش در زندگی چیست.

2. ابراز احساسات

7 نکته در روانشناسی عشق که متعجبتان خواهد کرد 2

به مواردی که طرف مقابلتان به آنها علاقه نشان می دهد توجه کنید و آنها را تحسین نمایید. روانشناسی عشق از شما می خواهد تلاش کنید علایقش را از چشم های او متوجه شده با او شریک شوید اما اگر علایق او را دوست ندارید فریبکاری نکنید زیرا او حس واقعی شما را خواهد فهمید.

3. رفتار قهرمانانه داشته باشید

طوری رفتار کنید که تا جایی که امکانش هست به شما در کارهایتان کمک نماید تا حس باهوش و مفید بودن داشته باشد. در مورد مسائل و حتی تصمیمات خود از او نظر بخواهید تا احساس اقتدار و خردمندی به وی دست دهد.

4. ایجاد حس اعتماد

بنابر دیدگاه روانشناسی عشق، برای ایجاد یک رابطه عاشقانه سالم و طولانی مدت، اعتماد یک اصل ضروری است. شما می توانید با گفتگو کردن و ابراز علاقه اعتمادتان را به شریک زندگی خود ثابت کنید. اگر می دانید موضوعی او را اذیت می کند آن را انجام ندهید نه اینکه آن را تکرار کنید چون باعث بی اعتمادی او نسبت به شما خواهد شد. رازدار باشید.

5. از او حمایت کنید و به یکدیگر احترام بگذارید

براساس روانشناسی عشق، یکی از دلایل ازدواج این است که افراد دوست دارند کسی آنها را همراهی کند و دوست داشته باشد. به او احترام بگذارید و از او بخواهید نظر بدهد. با دقت کامل به  حرفهایش گوش دهید.

پیشنهاد می کنیم بخوانید :   ۵ تمرین ساده برای رضایت از زندگی