قبلاً در سری مباحث خشم به بررسی اینکه خشم چیست صحبت کرده ایم. در دو مقاله هم به بررسی شیوه های مدیریت خشم و عصبانیت پرداختیم. حال در این مقاله به 5  تکنیک مدیریت خشم خواهیم پرداخت

[ihc-hide-content ihc_mb_type=”show” ihc_mb_who=”reg” ihc_mb_template=”1″ ]

  1. یاد بگیرید خودتان را آرام کنید: نفس عمیق بکشید. به چیزهایی که دوست دارید فکر کنید و سعی کنید تصورشان کنید، تمرکز کنید و ذهنتان را از همه چیز خالی کنید. پیاده‌روی، ورزش، تمیزکردن کابینت‌های آشپزخانه و خیلی فعالیت‌های فیزیکی دیگر به طرز تعجب‌آوری کمک کننده هستند.
  2. مشکلتان را حل کنید: گاهی عصبانیت و خشم از عواقب مشکلاتی ست که در زندگی با آن‌ها مواجه می‌شوید، ناامید نشوید و با شناختن ابعاد مختلف این مشکلات، اولین گام را در حل کردن آن‌ها و رفع عصبانیت خود بردارید. به این فکر کنید که عصبی شدن گره‌ای از کارتان باز نمی‌کند و قطعاً حس خوش‌آیندی هم نیست.
  3. با اطرافیانتان بهتر ارتباط برقرار کنید: شاید وقتی کسی با نظرتان مخالفت می‌کند، اولین کلمات ناراحت کننده‌ای که به ذهنتان می‌رسد را نثارش می‌کنید و برای خودتان دردسر درست می‌کنید. اگر به جای این کار به حرف‌های طرف مقابلتان گوش دهید به این فکر کنید که هدفتان از این بحث چیست، هم از عصبی شدن جلوگیری می‌کنید هم در زمان و انرژی خود صرفه‌جویی می‌کنید. برای خوب ارتباط برقرار کردن باید یادبگیرید گوش‌کنید، فکر کنید و از درگیری لفظی جلوگیری کنید.[/ihc-hide-content]
  4. شوخ‌طبع باشید: وقتی شرایط بغرنج می‌شود و چیزی تا عصبانیت فاصله ندارید، شوخی کردن می‌تواند بهترین راه برای کم کردن تنش باشد. شرایط موجود را طوری بازسازی کنید که برایتان خنده‌دار باشد. به سختی می‌شود عصبانی ماند، این‌طور نیست؟
  5. محیطتان را عوض کنید: بعضی اوقات که چیزی باعث عصبانیت می‌شود، دور شدن از محلی که در آن هستید ایده‌ی خوبی است. با چیزی خودتان را مشغول کنید تا حال و هوایتان عوض شود. به زودی می‌بینید که می‌توانید با ذهن باز و آماده‌تری کارتان را ادامه دهید.
پیشنهاد می کنیم بخوانید :   9 موردی که باید در مراجعه به مشاوره خانواده بدانیم

همان‌طور که دیدید خشم احساسی کاملاً ذاتی و طبیعی ست و برای حفاظت از منافع حیاتی ست. اما زیاده روی در آن می‌تواند مضر باشد. باید یادبگیریم خشم را کنترل کنیم و اجازه ندهیم خشم ما را کنترل کند.

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری ستاره زده شده اند *