تا همین اواخر ، مردم به غلط فکر میکردند که بیشتر بچه ها به خاطر درد معده گازدار گریه میکنند. بعدها نظریات دیگر ارائه شدند که به مراتب علمی تر و کاربردی تر بودند. یکی از فرضیات این است که اصولا نوزادان ما سه ماه زودتر و قبل از آ»ادگی کامل شان برای ورود به جهانی جدید به دنیا می آیند. و زمانی که سه ماهه چهارم را با تقلید همان احساساتی که در رحم مادر دوست داشتند – یعنی همان آرامش ، همان صدا ، همان حرکات ریتمیک – برای شان خلق می کنیم ، خیلی زودتر به آرامش می رسند و طولانی تر میخوابند.

در ادامه برخی نکات را که روانشانسان کودک و  مشاوره روانشناسی کودک برای توجیه آرامش نوپایان مطرح میکنند را آورده ایم :

  1. اتومبیل در حال حرکت بدخلقی های نوزاد را تسکین می دهد، البته نه به واسطه متوقف کردن دردهای ناشی از تجمع گاز در معده نوزاد ، بلکه از آن رو که تقلیدی از حرکات و صداهای داخل رحمی است و تلکنگری بر عکس العمل توام با آرامش شان می باشد.
  2. در آغوش گرفتن ، نوزاد را ننر بار نمی آورد ، زیرا او قبل از تولد هفت روز هفته و بیست و چهار ساعت شبانه روز در آغوش مادر جا داشته!(بنابراین در آغوش گرفتن یک نوزاد حتی به مدت دوازده ساعت در روز ، معادل فقط پنجاه درصد زمان قبل از تولد است.)
  3. قنداق کردن و صدای آرام و یکنواخت ؛ مانند صدای آبشار ، به خواب نوزادان کمک میکنند ، زیرا نوزادان دوباره به همان احساسی دست پیدا خواهند کرد که در رحم مادر با آن آشنا بودند.
  4. نوزادان اغلب موقعی که در جایی ساکت تنها و بدون پوشش رها می شوند ، گریه میکنند آن هم به خاطر احساس محدودیتی که تجربه میکنند- حالتی مثل گیر کردن فردی بالغ در کمدی تاریک – این تنها گذاشته شدن در تضاد با هماهنگی دایم احساساتی است که در رحم مادر از آن لذت میبردند.
  5. نوپایان فراموش میکنند بگویند : “لطفا” و “متشکرم” زیرا مثل غارنشینان بی اراده و ناشکیبا هستند ( آن ها هنوز برای این خوبی های کوچک حاکم بر جامعه ارزش قائل نیستند.)
  6. علی رغم این که خیلی خیلی از آن ها بزرگتر و قوی تریم ، اما نوپایان درست مثل شکارچیان غارنشینی که کارشان شکار فیل بود ، شجاعانه ما را به مبارزه دعوت میکنند.
  7. نوپایان ، درست مثل خویشاوندان سابغ ما از نقاشی روی صورت ، چسباندن پر لای موها ، کشیدن شکل روی دیوار و در آوردن صدای طبل لذت می برند.
  8. نوپایان با معقول بودن و منطقی بودن مشکل دارند.(حتی در یک روز خوب) زیرا زبان ، مغز ، منطق  و مرکز کنترل صبر در آن ها درست مثل انسان های اولیه بسیار رشد نیافته است.
پیشنهاد می کنیم بخوانید :   از تست روانشناسی چه می دانید؟

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری ستاره زده شده اند *