مشاوره کودک، ضرورتی برای والدین

اردیبهشت 30, 1397 9:02 ب.ظ بدون نظر تربیتی, روانشناسی, مقالات

اولین مرحله از زندگی بشر، دوران کودکی است که کودک دارای احساساتی همراه با حرکت است و از طریق تفکر نمیتواند هیچ چیز را از چیز دیگر متمایز سازد. این موضوع مرحله به مرحله با تقلید کودک و شکل گیری واکنش های عاطفی و گاهاً اختلالات رفتاری در کودک نمایان می گردد. حال در این دوران ، کودک و والدین برای مواجه با این اختلالات رفتاری نیاز به مشاوره روانشناسی کودک دارند تا بتوانند با بهره گیری از راهکارهای مناسب این علم ، به بهبود وضعیت فرزند خویش کمک نمایند.

پرورش کودک در سالهای مختلف

مشاوره روانشناسی کودک

پرورش یا تربیت کودک شامل فرایند پیشرفت و مراقبت از رشد جسمی، هیجانی ، اجتماعی، مالی و فکری یک کودک از زمان نوزادی تا بزرگسالی است. پرورش فرزند یک فرایندی همه جانبه را شامل می گردد که بر استقلال و رشد فکری و جسمی کودک تاکید دارد.

ویژگی های کودک از نوزادی تا هفت سالگی

کودکان از بدو تولد تا هفت سالگی دارای خصوصیات و ویژگیهای منحصر به فردی هستند که شناخت آن توسط والدین به رشد بهتر آنان کمک شایانی می کند. کودک در این دوران، با عوامل احساسی و واقعیت آشنا می گردد. به آینده فکر نمی کند و بیشتر پذیرای میل و رغبت های آنی و زودگذر است. دارای اراده ناپایدار و در مقابل زور و فشار تسلیم می شود. بسیار عجول، کنجکاو و پرسشگر است که در سن سالگی به نهایت پرسشگری می رسد. بیشتر اعمال و رفتارهای او به صورت تقلیدی انجام می شود. در این سنین روانشناسان،  به دو بخش تقسیم کرده اند

  • دوران حسی – حرکتی (تولد تا ۲ سالگی) که کودک از طریق حواس می توان با دنیای اطراف خود ارتباط برقرار کند.
  • دوران پیش عملیاتی یا شهودی ( ۲ تا ۷ سالگی) : دورانی است که کودک هنوز قادر به انجام فعالیت پیچیده ذهنی نیست و از روی ظاهر اندازه و سایر ویژگهای فیزیکی را مورد بررسی و قضاوت قرار می دهد.
حتماً بخوانید  9 موردی که باید در مراجعه به مشاوره خانواده بدانیم

مراجعه به مشاوره روانشناسی کودک

مشاوره روانشناسی کودک

 

با پیشرفت تکنولوژی و علم ، زندگی انسانها دستخوش تغییرات زیادی شده است. والدین برای شرایط ایده آل و تطابق رفتاری خویش نیازمند بهره گیری از تخصص مشاوره روانشناسی کودک هستند. کودک به دلیل حساسیت های این مرحله از زندگی و پدر و مادر بخاطر برنامه ها و توقعات خود از فرزندشان لزوم مراجعه به مشاوره روانشناسی کودک بیش از پیش حس می گردد که در صورت عدم حل این معضلات ، کودک و والدین در آینده به مشکلات جبران ناپذیری مواجه خواهند شد.

مشاوره روانشناسی کودک می تواند با ارائه راهکارها و حل مسائل بوجود آمده به کودک و والدین وی از جمله لجبازی کودک، پرخاشگری و خشونت کلامی ، درخواست مکرر، کلمات بی ادبانه زدن، ناهنجاری یا بد رفتاری ، مشکلات تحصیلی ، اختلالات یادگیری ، ترس از مدرسه ، افسردگی و دیگر موارد کمک شایانی داشته باشد.

مشاوره روانشناسی کودک می تواند به کودک ، پدر و مادر بگوید که به بهترین نحو فرزند خود را تربیت کنند تا برای ارتباط اجتماعی در بیرون از منزل به طور مستقل ایفای نقش کنند و مشکلی در نحوه ارتباط با دیگران نداشته باشند. والدین از آنجایی که اطلاعات کافی و کاربردی درباره رشد کودک و نخوه رفتار مناسب او در برابر رفتارهای گوناگون کودکان دیگر و بزرگسالان ندارند با مراجعه و گرفتن اطلاعات و آموزشهای لازم در این زمینه از مشاوره روانشناسی کودک ، به شرایط و آرامش خواهند رسید و حتی می توانند به برنامه و انتظارات دلخواه خویش دست یابند.

امروزه کلینیک ها و مراکز مشاوره روانشناسی کودک در سطح شهرهای کلان و خرد از جمله مراکزی هستند که به راحتی در دسترس هستند که بصورت حضوری، تلفنی و  آنلاین به ارائه خدمات می پردازند. والدین با بردباری و کاربردی کردن راهکارهای ارائه شده توسط مشاورین روانشناسی کودک تجربه متفاوتی از زندگی را خواهند داشت.

برچسب ها