با توجه به اینکه کودکان هرکدام طبیعت و سرشت متفاوتی از هم دیگر دارند ، اما میتوان آنها را در طبقه بندی که در زیر می آید تقسیم بندی کرد. در این نوشتار تحت عنوان مشاوره روانشناسی کودک در تشخیص سرشت (شخصیت) نوپایان ، می توانید با استفاده از دستور العمل های گفته شده ، سرشت کودک نوپای خودتون رو مشخص کنید :

تشخیص سرشت (شخصیت) نوپایان

کودک شما دارای چه سرشتی است؟ آیا او یک کوچولوی آرام مثل بوداست یا یک شورشی مثل آتیلا ، پادشاهی خونخوار روم شرقی است؟ به طور کلی ، یرشت کودک در یکی از سه طبقه زیر قرار میگیرد : ملایم ، خجالتی و سرزنده و پر تحرک. با وجود این که برخی کودکان در بینابین این طبقه ها قرار میگیرند ، از هرچهار نفر ، سه نفرشان را میتوان به راحتی نشانه گذاری کرد.

سرشت ملایم در نوپایان

ایوان 26 ماهه همیشه سرحال و خوش اخلاق از خواب بیدار می شود و به آشپزخانه می رود تا صبحانه بخورد. اما این بار به بخاطر تمام شدن کورن فلکس مورد علاقه اش مسئله بحرانی می شود ، تنها چند دانه ته ظرق بود. چاک پدر ایوان ، نوع دیگر کورن فلکس را از داخل کابینت بیرون می آورد و آن را در ظرف جلوی ایوان خالی می کند و می گوید : «اووومم! یه غذای خوب دیگه! وای چقدر خوشمزه است. بیا یه قاشق بخور.» ایوان یک قاشق از محتویات ظرف را می خورد و بعد تمام آن را سر میکشد.

حدود نیمی از بچه ها ، سهل گیر هستند. آنها از دنده راست بلند می شوند ، سرحالند و آماده گذراندن یک روز جدید. آنها بسیار فعالند (اما وحشی نیستند) ، خیلی خوب با تغییرات کنار می آیند ، و از رویارویی با افراد و موقعیت های جدید لذت می برند.

بچه های با سرشت ملایم ، بسیار انعطاف پذیر هستند. در اوج خشم ناگهانی و سرخوردگی ، تنها با یک لبخند به حال عادی بر میگردند. با این وجود ، وقتی درگیر مشکلی می شوند ، کاملااز عهده فشارهایی که از هر طرف به آنها وارد می شود بر می آیند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید :   اصل تقویت مثبت

سرشت خجالتی در نوپایان

جسی 18ماهه بچه محتاطی بود ، جودی (مادر جسی) میگوید : «اون فقط چهار تا کلمه حرف میزنه ، اما یه اندیشمند تمام عیاره. قبل از این که دست به انجام کاری بزنه ، اون کار رو در ذهنش تمرین می کنه» در پارک، هفته ها به دقت بچه هایی را تماشا می کرد که سینه خیزکنان به داخل تونل می رفتند ، سپس یک روز سعی کرد خودش آن کار را انجام بدهد. بعد از این که توانست از میان تونل عبور کند ، آ«قدر خوشجال شده که بیست بار متوالی نیز آن کار را تکرار کرد.

حدود 15 درصد بچه ها در استقبال از تجربایت جدید ، خجالتی و محتاط بوده و بسیار آهشته پیش می روند. تا سن 9 ماهگی بیشتر بجه های با سرشت ملایم ، به روی افراد ناشناسی که کنارشان می آیند لبخند میزنند.

اما بچه های خجالتی و محتاط اخم می کنند و محکم به ما می چسبند، اغلب تنها بعد از رفتن مهمان برای شان دست تکان می دهند و با آنها بای بای میکنند. بچه های خجالتی و محتاط اغلب بیش از حد حساسند. دوست ندارند شیرشان خیلی سرد یا شلوارشان خیلی زبر باشد. آنها خیلی زود مایوس می شوند ، ترسو هستند و مثل کنه به والدین شان می چسبند ، اغلب ما را از اتاقی به اتاق دیگر می کشانند ، و از هر تغییری ناراحت می شوند. همچنین بچه های خجالتی و محتاط تمایل دارند که بسیار موشکاف وریزبین باشند. این قبیل بچه ها به خوبی تشخیص می دهند کجا دارند میروند و ممکن است یک خیبان مانده به مطب دکتر ، گریه را سر بدهند! اغلب رود ربان باز می کنند ، اما دیر راه می افتند ، و شعارشان این است «اگر شک داری …پس دست به کار نشو!»

پیشنهاد می کنیم بخوانید :   توضیحاتی مختصر درباره مشاوره روانشناسی کودک (نوزادان)

کودک خجالتی شما ممکن است اوایل تغییرات خلقی شدیدی را از خد نشان بدهد (از 15 تا 18 ماهگی) ، اما اگر شما با صبر و حوصله و احترام با او رفتار کنید ، در پایان نوپایی ، کودکی شاد و با اعتماد به نفس خواهد شد.

(اخطار : بچه های خجالتی و محتاط را باید از قرار گرفتن در معرض فشار و انتقاد زیاد محافظت کرد. طرد کردن ، میتواند از یک کودک خجالتی ، کودکی ترسو و سرسخت بسازد. و این دو ویژگی اخلاقی تا پایان عمر با فرد می ماند.)

سرشت سرزنده و پر تحرک در نوپایان

جینای 15 ماهه از صبح تا شب مشغول فعالیت است ، از این کار سروقت کار دیگری می رود. مادرش می گوید: «اگه نتونه در رو باز کنه ، حتما اونو از جا میکنه!» تا زمانی که راه می رود ، خوشحال است. اما فعالیت دائمی بدین معنی است که همیشه احتیاج دارد زخم های روی دست و پایش پانسمان شود ، و به پارک برود ؛ ضمن این که نیاز دارد پدر و مادری داشته باشد که همیشه خانه را برای او ضد ضربه بکنند و مواظب باشند تا آسیبی به جینا نرسد.

از هر ده نوپا ، یک نوپا ، وروجک هایی لجباز ، سرزنده و شاداب هستند. این بچه های بسیار پر جنب و جوش و آتش پاره ، خلقی بسیار متغیر دارند: یا خوش اخلاق هستند یا بد اخلاق. و زمانی که فشارهای عصبی روزمره با آن ماده منفجره موجود در شخصیت های تند و آتشین شان ترکیب می شود…مثل بمب منفجر می شوند.

پدرها و مادرها غالبا می دانند که یک کودک نوپای سرزنده / دردسرساز دارند ، زیرا کودک شان از تمام ویژگی های زیر در حد اعلا برخوردار است :

  • فعال ترند(بیشترین مسافت را می دوند ، ارتفاع پرش آن ها بالاتر است ، و مدت زمان طولانی تری چرخ می خورند.)
  • کم تحمل ترند (ارت قسیم کردن و رعایت نوبت بیزارند.)
  • بیشتر تابع امیال آنی هستند (به راحتی آشفته و عصبانی می شوند و بیشتر در معرض خطر تصادف قرار می گیرند.)
  • جسورترند (به طرف جدول خیبانن میدوند ، برمیگردند و شما را نگاه می کنند… و ناگهان به وسط خیبان می پرند.)
  • سرسخت ترند (خیلی عصبانی می شوند ، حتی بعد از به دست آوردن چیزی که میخواهند دست از گریه کردن بر نمی دارند.)
  • احساساتی ترند(خیلی خوشحال ، خیلی غمگین ، و خیلی عصبانی می شوند)
  • حساس ترند( احساسات شان زود جریحه دار می شود.)
پیشنهاد می کنیم بخوانید :   چطور می‌توان خشم و عصبانیت را کنترل کرد؟

دامنه این قبیل بچه های بسیار فعال ، از سرزنده تا بد اخلاق و بد عنق ، کله شق ، نا فرمان و گستاخ در نوسان و تغییر است. خوشبختانه بچه های سرزنده و پر غالبا بچه هایی شاد، پر نشاط و پر شور و پر حرارت می شوند ، آگر در خارج از خانه زیاد بازی کنند ، البته با محدودیت های منطقی اما انعطاف پذیر به همراه صبر و عشقی که به آنها ارزانی میشود.

آزمون ده ثانیه ای تشخیص نوع سرشت

هنوز مطمئن نیستید فرزند شما در کدام دسته قرار دارد؟ نگران نباشید. آزمون زیر همه چیز را مشخص می کند : به یک مرکز خرید خلوت بروید ، دست کودکتان را رها کرده ، و وانمود کنید که به مدت دو ثانیه از او روی برگردانده اید.(اما زیر چشمی حواس تان به نوپایتان باشد) چه عکس العملی نشان میدهد؟ همان جا می ایستد؟ (ملایم) گوشه لباس شما را میگیرد و گریه میکند(خجالتی) به این طرف و آن طرف می دود بی آن که پشت سرش را نگاه کند؟(سرزنده و شاداب) پاسخ نهایی به شما نشان خواهد داد که کودک شما چه سرشتی دارد.

 

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری ستاره زده شده اند *