شاید هرکسی تجربه‌ی متفاوتی از عصبانیت داشته باشد. عصبانیتی قابل کنترل که تا آخر عمرتان با شما خواهد ماند، حملات عصبی اپیزودی و حاد و غیرقابل کنترل، حالات عصبی‌ای که ناشی از ناتوانی در برقراری روابط اجتماعی ست و عصبانیتی که ناشی از OCD یا همان Obsessive Compulsive Disorder (اختلال وسواس فکری-عملی) است. تمام این حالات در علم روانشناسی مطالعه و دسته‌بندی شده‌اند. اگر می‌خواهید از شر عصبانیتتان خلاص شوید باید بدانید حالتی که شما تجربه می‌کنید کدام یک از این موارد است.

شاید فکر کنید «آیا حالات عصبی معمولی‌ای که در زندگی روزمره خود تجربه می‌کنیم بیماری محسوب می‌شوند؟» تقریباً همه‌ی انسان‌ها روزانه مقادیر کمی از عصبانیت را تجربه می‌کنند. اغلب متخصصان معتقدند عصبانیت و خشم برای بقای انسان حیاتی ست. زمانی که احساس خطر می‌کنید و یا مورد تهاجم قرار می‌گیرید، خشم می‌تواند بهترین محرک برای دفاع باشد.

اما از طرفی امکان دارد کنترل از دستتان خارج شود و بیش از اندازه عصبانی شوید. این میزان از عصبانیت می‌تواند مخرب باشد و هزار و یک مشکل برایتان به‌وجود آورد. پرخاش کردن به کسی که آزارتان می‌دهد نه سودی برای شما دارد و نه کار درستی ست. اغلب انسان‌ها روش‌هایی برای مقابله با عصبانیت دارند که تا حدودی مشابه هستند. در ادامه سه مورد از این روش‌ها و مزایا و معایبشان را با هم بررسی می‌کنیم:

۱. ابراز عصبانیت

ابراز عصبانیت برای سلامتی کاملاً مفید است اما این کار باید درست انجام شود و باید همیشه از پرخاش پرهیز کرد. آن‌چه که می‌خواهید را درست بیان کنید و در عین حال به دیگران توهین نکنید. ابراز عصبانیت نباید بی قیدوبند باشد چرا که در این حالت نه تنها باعث می‌شوید دیگران دچار حالت تدافعی شوند، بلکه به جای حل کردن مشکل صرفاً اوضاع را وخیم‌تر کرده‌اید. طبیعتاً امکان دارد دیگران از شما فاصله بگیرند و در رابطه‌ای که با آنها دارید کدورت به‌وجود بیاید یا کلاً از بین برود.

پیشنهاد می کنیم بخوانید :   7 روش خودشناسی

۲. سرکوب کردن عصبانیت

وقتی عصبانیت را درون خود نگه‌دارید، به آن فکر نکنید یا سعی کنید حواستان را پرت کنید درواقع حس عصبانیت خود را سرکوب کرده‌اید. این کار می‌توان بسیار زیان‌بار باشد. زیگموند فروید (Sigmund Freud) در تئوری سیالیت (Hydraulic Theory) می‌گوید

عصبانیت (و خیلی از احساسات دیگر) در صورتی که سرکوب شوند، شدت می‌گیرند و گسترش پیدا می‌کنند.

مثل بخار آب در دمای بالا. اگر به خشم اجازه‌ی بروز ندهید می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری برایتان به‌وجود آورد. مثل فشارخون بالا، زخم‌های گوارشی و یا افسردگی. این آسیب‌ها صرفاً جسمی نیستند. اختلال منفعل-مهاجم (Passive-Aggressive)، رفتار بیش‌ازحد منتقدانه، بدگمانی و در کل نمودهای رفتاری منفی دیگر نیز از عواقب سرکوب عصبانیت هستند. در این حالت هم امکان دارد روابطی که با اطرافیانتان دارید تحت تأثیر قرار بگیرند و یا از بین بروند.

۳. تعدیل عصبانیت

در مقابله با عصبانیت، همیشه باید آرامش را هدف گرفت. باید سعی کنید با تعدیل عصبانیت خودتان را آرام کنید. به راحتی توسط ترکیبی از روش‌ها و تمرین‌های جسمی و شناختی می‌توانید این کار را انجام دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری ستاره زده شده اند *