در ادامه مبحث مربوط به ازدواج ، به بررسی نقش ها و انتظارات زن و مرد به هنگام ازدواج میپردازیم. در قسمت قبل ، نکاتی پیرامون ازدواج ، گفتیم که زن و مرد از لحاظ ساختار تفکری با یکدیگر متفاوت هستند اما این بدین معنا نیست که نمی توانند در کنار یکدیگر از لحاظ روانی به آرامش برسند ، چرا که با شناخت تفاوت های فردی و جنسیتی میتوان ازدواج نا موفق را به ازدواج موفق تبدیل کرد.

همچنین در ادامه توضیح دادیم که در جوامع مدرن و با بالا رفتن سطح فرهنگ جامعه ، زنان تمایل پیدا کرده اند که همانند مردها بیرون از منزل کار کنند و این روند با مشکلاتی از طرف هم مردها و هم زن ها پدیدار شده . چرا که دیگر کسی نیست که منزل را گرم نگه دارد . در ادامه همچنین صحبت شد که این نقش ها را مرد ها باید کم کم منطبق بر واقعیت امروزی قرار دهند  و همچنین زنان هم انتظاراتشان از مردها را به شکل سازش گرایانه تری اصلاح کنند.

در ادامه بحث ازدواج به این موضوع می پردازیم که چگونه زن ها و مرد ها میتوانند یکدیگر را به شکل عینی تر حمایت کنند وو اصطلاحا ساپورت کنند.

زنان به چه شکلی از مردان درخواست کمک کنند

اغلب مردها وقتی زنانشان در بیرون از منزل کار می کنند تا به امرار معاش خانواده کمک نمایند ، بیشتر در خانه کار میکنند. وقتی زن و شوهر هر دو بیرون از خانه کار میکنند ، اگر مرد به اندازه کافی در خانه کار نکند ، باید به جای انتقاد از او ، راه های مناسبی برای درخواست کمک پیدار کرد. زنان نباید فرض را بر این بگذارند که صرفا به این دلیل که آن ها می دانند چه کارهایی باید انجام شود ، مردان هم میدانند.

زنان به چه شکلی از مردان درخواست کمک کنند
زنان به چه شکلی از مردان درخواست کمک کنند

زنان باید بدانند که چگونه از همسر خود تقاضای همکاری بیشتر کنند. مردها عاشق طرح و برنامه اند. طرح ها خاص و مشخص هستند. هر طرح نقطه شروع و نقطه پایانی دارد. مرد میتواند مشخص کند که میخواهد چه کار کند ، چگونه میخواهد این کار را انجام بدهد ، و از همه این ها مهمتر ، در چه زمانی میخواهد این کار را بکند. مردها کارهایی را که مهمتر می پندارند اول انجام میدهند. وقتی طرحی انجام می شود ، مرد می داند که کارش جایی به حساب می آید و بی اهمیت ارزیابی نمی شود. این ها جملگی به او انرژی و انگیزه می دهد. در ادامه مطلب توضیح داده می شود که زنان چگونه می توانند به جای درخواست های کلی و عمومی ، خواسته های خود را به شکل مشخص مطرح نمایند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید :   بهترین نحوه برخورد با همسر درونگرا چیست؟

اگر زن در شب بخصوصی خسته است ، می تواند به شوهرش بگوید :  ممکن است امشب غذا درست کنی یا از بیرون چیزی بخری؟

اگر لباس های شسته شده روی هم انباشته شده اند ، میتواند بگوید : ممکن است امشب تو ظرف ها را بشویی؟ نباید انتظار داشته باشد که شوهرش خود به خود این کار را انجام دهد.

بررسی نقش های مرد و زن در ازدواج
بررسی نقش های مرد و زن در ازدواج

اگر به مواد غذایی احتیاج دارد ، به جای این که خودش به فروشگاه برود و خرید کند ، میتواند به شوهرش بگوید : لطفا این فهرست را برای من از فروشگاه تهیه کن.

در هر یک از این مثال ها ، زن طرحی ارائه میدهد که شروع و پایان دارد . مردها روی طرح های خاص بهتر کار می کنند تا روی کارهای عمومی و روزمره. مرد وقتی خسته باشد ، انجام دادن کارهای روزمره به ندرت برایش اولویت پیدا میکند. در مورد زنان اینگونه نیست. حتی اگر مرد خسته باشد ، طرحی که پایان مشخص داشته باشد به او انرژی فوق العاده می دهد. این گونه ، عادت می کند که بیشتر در انجام دادن کارها مشارکت نماید.

انتظارات نادرست را در ازدواج خود بشناسید

اغلب مردان ذاتا اهل انجام دادن کارهای خانه ، ارتباط برقرارکننده خوب ، و یا همسری احساساتی نیستند. اما این رویایی است که زنان در سر می پرورانند. با آن که بعضی از مردان سعی میکنند این رویای زنان را تحقق بخشند ، در پایان هم زن و هم شوهر نا امید و دلسرد می شوند. ممکن است مرد سال ها تلاش کند ، اما کم کم حرارتش فرو می نشیند. بعضی از مردان در اوایل آشنایی و روزهای اول ازدواج این کار را میکنند ،  اما بعد تسلیم می شوند و از این کار دست میکشند ، زیرا نمی توانند انتظارات همسرشان را بر آورده سازند. وقتی این اتفاق می افتد ، مرد ممکن است ناگهان علاقه خود را از دست بدهد و حتی دلیلش را هم نداند. احساس میکند آن قدر ها به زنش علاقه ندارد ، نه به این دلیل که او زن مناسبی برایش نیست ، بلکه به این دلیل که احساس می کند با انتظاراتی غیر واقع بینانه رو به روست. خوشبخت زنی است که می داند مردش از پس انجام دادن چه اموری بر می آید. این گونه میتواند بیشتر و بیشتر از شوهرش کمک بگیرد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید :   روانشناسی،سبک زندگی
انتظارات نادرست را در ازدواج خود بشناسید
انتظارات نادرست را در ازدواج خود بشناسید

به همین شکل ، اغلب زنان همسری نیستند که مردان انتظار دارند. غیرواقع بینانه است که مردی انتظار داشته باشد زنش همیشه روحیه خوبی داشته باشد ، متوقع نباشد ، و هرگز چیزی نخواهد. غیر واقع بینانه است که بخواهد زن همیشه عاشقانه رفتار کند. بسییاری از زنان سعی میکنند این رویا را تحقق بخشند ، و بعد وقتی همسرشان آنچه را آنها می خواهند تامین نمی کند ، ناراحت میشوند.

مردان وقتی نیازهای جدید زنان را در درک کنند ، طبیعتا انگیزه پیدا میکنند که بیشتر به آنها کمک نمایند. مردانی که این کار را میکنند باید دقت کنند که زمانی را هم برای خودشان در نظر بگیرند ، در غیر اینصورت هردو کلافه و فرسوده می شوند. خوشبخت مردی است که نیاز های شخصی خود را بر طرف نماید و بعد به نیاز های زنش برسد ، که برای انجام دادن کارهای خانه به کمک او احتیاج دارد.

خوشبختانه واقعیت بسیار زیباتر از رویاست. ما دنبال عشق واقعی میگردیم و اگر انتظارات درستی داشته باشیم می توانیم آن را بیابیم. به اتفاق می توانیم تغییراتی کوچک اما تعیین کننده در جهت کمک به یکدیگر ایجاد کنیم.

کاهش تنش میان زوجین

افزون بر این ، بینش جدید درباره تفاوت هایمان به ما کمک میکند که بدانیم و به خاطر داشته  باشیم که مشکل اصلی چیست : افزایش فشار عصبی.

می توانیم به جای آنکه همسر خود را مقصر بدانیم ، تقصیر را گردن فشار عصبی بیاندازیم. اغلب اشتباه است که گمان کنیم تفاوت هایمان زیاد تر از آنست که بتوانیم با هم ارتباط برقرار کنیم. واقعیت این است که فشار عصبی می تواند میان ما فاصله ایجاد کند . وقتی بیاموزیم که در سختی ها و مواقع پر تنش از خود و همسرمان بیشتر حمایت کنیم میتوانیم از تنش موجود بکاهیم.تنش که حذف شود ، تفاوت ها دیگر مشکل ساز نخواهد بود. با کاهش تنش ، تفاوت های ما موجب خرسندی ما می شود.

پیشنهاد می کنیم بخوانید :   هوش و اندازه گیری آن
کاهش تنش میان زوجین
کاهش تنش میان زوجین

زن و مرد وقتی احساس خوبی داشته باشند از یکدیگر گلایه و شکایت نمی کنند. مشکل و توقع زمانی بروز میکنند که تحت فشار عصبی هستیم. انتظارات غیر واقع بینانه وقتی پیش می آید که میخواهیم با کمک همسرمان از شدت تنش خود به کاهیم. با درک جدید اینکه چگونه زن و مرد به شکلی متفاوت فشار عصبی را تجربه و با آن برخورد می نمایند ، میتوانیم همین امروز مشکل واقعی رابطه مان را حل و فصل کنیم.

مشکل هرگز صرفا شریک زندگیمان نیست بلکه ناتوانی خود ما در روبه رو شدن با فشار عصبی است. وقتی بیاموزیم که چگونه میتوانیم به طرز موثرتری با فشار عصبی برخورد کنیم ، مشکل انتظارات غیرواقع بینانه مان از بین می رود. در این زمان است که میتوانیم از احساس مورد پذیرش ، قدر دانی ، و قابل اعتماد بودن برخورداد گردیم. تنها در این صورت است که رابطه مان میتواند شکوفا شود.مرد اگر تسلیم انتظارات غیر واقع بینانه زن شود ، در خانه شریک زندگی خوبی به شمار می رود اما به مرور ، کلافه ، فرسوده ، و دچار تنش می شود.

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری ستاره زده شده اند *