امروزه یکی از دغدغه های جوانان مسئله ازدواج است. جوانان به دلایل مختلف از جمله نداشتن آگاهی و مهارتهای لازم ، اشتغال، اوضاع مالی ، وضعیت فرهنگی و تربیتی متفاوت در تصمیم گیری و انتخاب درست دچار سردرگمی می شوند. از این رو مشاوره ازدواج و مشاورین مجرب در این زمینه کارساز هستند.

دلایل مراجعه به مشاوره ازدواج چیست؟

3 دلیل اصلی مراجعه به مشاوره ازدواج

  1. بررسی آمادگی برای ازدواج
  2. ارزیابی همسان و هماهنگی زوجین با یکدیگر
  3. بررسی مهارتهای زندگی مشترک

زمانی که دو نفر تصمیم به ازدواج با یکدیگر می گیرند. ظاهرا خود را برای مقدمات اولیه ازدواج مثل خرید لباس ، طلا ، اجاره سالن ، سفارش غذا ، چاپ کارت عروسی ملزم می بینند. در صورتی که این موارد زودگذر و در یک شب به پایان می رسند. اما این زوج با رفتن به مشاوره ازدواج می توانند برای تصمیم گیری در مسایل زندگی زناشویی خوب، برنامه ریزی اقتصادی، اوقات فراغت ، برقراری ارتباط با خود و دیگران، اعتقادات و باورها ، صمیمیت و دلبستگی، تعهد و مسئولیت پذیری کمک بگیرند.

هدف اصلی از رفتن به مشاوره ازدواج این است که به زوج ها کمک نماید تا با شناخت کافی از یکدیگر ، انتخابی مناسب داشته باشند. در واقع مشاوره پیش از ازدواج جنبه پیشگیری داشته و جزء مهمترین مرحله مشاوره ازدواج می باشد.

3 اصل مهمی که در مشاوره ازدواج آشنا خواهید شد

  1. استقلال مالی
  2. مسائل جنسی
  3. سطح آگاهی

استقلال مالی

در آغاز زندگی مشترک، مسائل مالی بسیار تاثیرگذار هستند. اگر قبل از استقلال مالی ازدواج صورت بگیرد با سختیهای زیادی همراه خواهد بود. عدم استقلال مالی در زندگی مشترک باعث دخالت اطرافیان خواهد شد که معضلات زیادی را به همراه خواهد داشت. بنابراین داشتن استقلال مالی شرط اولیه تشکیل یک خانواده می باشد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید :   انواع نظریه‌های خانواده درمانی از نگاه مشاوره خانواده

مسائل جنسی

رابطه جنسی یکی از مهمترین رکن های زندگی زناشویی است که رکن های دیگر خانواده را تحت تاثیر قرار خواهد داد. با مشاوره ازدواج ، مشاور می تواند دریابد که زوجین تا چه اندازه آمادگی فداکاری جنسی را نسبت به همدیگر دارند و آیا در زمینه رابطه جنسی وفادارند.

سطح آگاهی از یکدیگر

زوجین با آگاهی نسبت به سطح هوش، سطح خانوادگی، مسائل مذهبی ، اعتقادات و باورهای یکدیگر می توانند تعامل و رابطه طولانی مدت باهم داشته باشند.

چرا مشاوره ازدواج؟

3 دلیل اصلی مراجعه به مشاوره ازدواج 1
ceremony wear RING

بعضی از زوج ها بر این باورند که با رفتن به مشاوره ازدواج بسیاری از نقاط ضعف و مسائل پنهانی آن ها برملا می شود و دوست ندارند که نقطه ضعف های اخلاقی و رفتاریشان برای یکدیگر مشخص شود به همین دلیل تمایلی به مشاوره ازدواج ندارند.

اما مشاورین متخصص ازدواج کاملا مطلع هستند که یک زوج علاوه بر مشکلات رفتاری توانسته اند یک رابطه عمیق روحی با یکدیگر داشته باشند. در مشاوره ازدواج مهمترین مسئله ای که مطرح می شود مدیریت کردن مشکلات در یک زندگی مشترک است که با مشاوره قبل از ازدواج می توانید نسبت به آنها آگاهی کسب کرده و روشهای بهتری را به کار ببندید.

زمانی که شما در یک ارتباط هستید ممکن است نوع ارتباط بعد از ازدواج تغییر پیدا کند و دیگر خصوصیات شما چه منفی و چه مثبت اهمیتی نخواهند داشت. بنابراین اگر طرفین شناخت کافی و آگاهی از یکدیگر نداشته،  از آن غفلت کنند، منجر به طلاق خواهد شد.

با 4 عامل روانی موثر در ازدواج آشنا شوید

  1. تناقض بین احساس و منطق در تصمیم گیری
  2. سنین پایین ازدواج در خانمها
  3. ترس از تنهایی و بالارفتن سن ازدواج بویژه در خانمها
  4. نداشتن شرایط اولیه تشکیل زندگی در پسران
پیشنهاد می کنیم بخوانید :   شناخت پیش از ازدواج

زمان مناسب برای رفتن به مشاوره ازدواج بسیار اهمیت دارد. بنابراین بهترین زمان انجام مشاوره بعد از خواستگاری، گفتگوی 8 الی 10 ساعته و یا در صورت آشنایی بعد از دو یا سه جلسه ملاقات است تا مشاورین به شما کمک کنند.