امروزه با توجه به پیشرفت علم و نیاز بشر به آگاهی نسبت به مسائل روزمره زندگی و نحوه برخورد با دیگران بویژه همسر ، نیاز به مشاوره روانشناسی ازدواج بیش از قبل احساس می شود. دختران و پسران با سردرگمی های زیادی در رابطه با تصمیم گیری قبل از ازدواج و ندیدن آموزش های مفید و کاربردی مواجه هستند. علم مشاوره روانشناسی ازدواج راهکارهای متفاوت و هدفمندی در این رابطه دارد.

چرا به مشاوره روانشناسی ازدواج نیاز داریم؟

مشاوره روانشناسی ازدواج

در دنیای امروز بسیاری از متخصصین روانشناسی و مشاوره معتقدند که زوج های جوان قبل از شروع زندگی مشترک باید با یک مشاور مورد اطمینان و مسلط به حرفه خود مشورت کنند. موضوع مشاوره ازدواج بویژه مشاوره قبل از ازدواج امروزه بعنوان یک هدف و راهکاری مفید برای زندگی ایده آل مطرح گشته و اطلاعات موردنیاز را به دختران و پسران ارائه می دهد.

 بعضی از افراد مشاوره ازدواج را بیهوده می دانند

اغلب اوقات پدر و مادرها و زوجین جوان به دلیل عدم آگاهی در زمینه مشاوره ازدواج نمی توانند انتخاب درستی داشته باشند. چرا که فکر می کنند به حد ایده آل استقلال مالی و خانوادگی رسیده و این توانایی را دارند که بهترین انتخاب را داشته باشند. در حالیکه تصورشان در این باره اشتباه است

بعضی از افراد هم در انتخاب مشاور دچار اشتباه و خطا می شوند و با مشورت با اطرافیان و دوستانی که شبیه خودشان فکر می کنند این ملاک ها را برای زندگی مشترک و یا رابطه خود به کار می گیرند و وقتی دختر یا پسر زمانی به این نتیجه می رسند که احساس می کنند یک زوج رویایی هستند و به صورت هیجانی و احساساتی دست به انتخاب می زنند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید :   ۵ اشتباهی که مردان پس از طلاق انجام می دهند

در مشکلات خود دقیق شوید

مشاوره روانشناسی ازدواج

ملاک های عرفی جامعه ما یک ملاک کلی است که در موارد مختلف لزوماً کارساز نیستند اما مشاوره ازدواج به ارائه راهکارها و ملاک ها به صورت جزئی می پردازد. روانشناس یا مشاوره روانشناسی ازدواج سعی بر این دارد که تمامی موارد و مسائل پیش روی زوج ها و خانواده های آنان را با ارائه فاکتورهای کاربردی و جزئی مورد بررسی و ارزیابی قرار دهد تا بتواند به راهکار درست شخصیتی از زوجین دست یابد.

شناخت این جزئیات در زندگی مشترک بسیار مفید و کاربردی است. زیرا با آگاهی از این موارد دختر و پسر می توانند به این امر مهم نایل شوند که قادرند با یکدیگر مسیر زندگی مشترک رو ادامه بدهند یا نه. مشاوره روانشناسی ازدواج به این زوج کمک می کند که به هدف مشترک که همان زندگی با یکدیگر است برسند و این که آیا هردوی آنها برای رسیدن به این هدف سرعت مطلوب را دارند یا خیر. که با ارائه راهکارها و آموزش مطالب مورد نیاز به آنها توصیه می کند که در مورد این هدف با یکدیگر بیشتر مراوده و صحبت داشته باشند تا در آینده در زندگی خود دچار مشکلات کمتری شوند.

[hm_banner type=”boxed_colored” bg_color=”#1e73be” icon=”” title=”مشاوره روانشناسی زوجین” align=”left” btn_title=”02126711305″ btn_url=”tell:02126711305″ btn_target=”_self” btn_icon=”ico-lockedheart”]برای دریافت مشاوره خانواده می توانید با مشاوران مرکز مشاوره امیدان حضور جوان، تماس بگیرید. [/hm_banner]

شناخت معیارها با کمک مشاور ازدواج

هر شخصی در اولین مرحله از زندگی، از جهت رفتار فردی، خانوادگی ، سبک و شیوه زندگی و تحصیلات و شغل باید مورد ارزیابی قرار بگیرند. با بررسی این موارد ، در مرحله های بعدی باید به لحاظ ذهنی و افکار و باورهایی که دارند تحلیل شوند تا نکات مشترک و غیر مشترک فکری و ذهنی تعیین گردد. همینطور نوع ارزشها و نگاه زن و مرد به زندگی، علایق ، سرگرمیها و تفریحات مشترکی که باهم میخواهند داشته باشند ، مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد. تمامی این امور، جزء به جزء بصورت مرحله ای توسط مشاوره ازدواج صورت می گیرد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید :   اضطراب

مشاورین ازدواج از طریق فرمول های علمی ، تعریف ها و تحلیل فاکتورها و مولفه های موثر در ازدواج، سردرگمی ها و مسائل بدون جوابی که جوانان با آنها روبرو می شوند را به ایشان یادآوری کرده و نیز درصد موفقیت و هدفمند بودن یک ازدواج و خطرات و ریسک های آن را به زوج جوان خاطرنشان می نماید.