در بخش نخست الگوها به معرفی و توضیح اجمالی دادیم. در این مطلب می خواهیم به بررسی الگوهای ذهنی بپردازیم. دو الگوی این مطلب عبارتند از الگوی همراه با تلخی و ناکامی و الگوی حادثه ای. 

الگوی همراه با تلخی و ناکامی

به احتمال زیاد شما نیز افرادی را می شناسید که الگوی رفتاری زندگی آنها همراه با ناراحتی و اتفاقات ناخوشایند است. زندگی آنها یک داستان پرحادثه است و هرگاه آنان را در خیابان ملاقات کرده و پرسش منحوس «حالتان چطور است؟» را از آنان بپرسید خواهید فهمید که یا گربه شان اخیراً مرده ، دولت خودروی شان را توقیف کرده، پدر خانواده به طور کاملاً اتفاقی خانه را به اتش کشیده، شهاب سنگی گاراژ خانه شان را به طور کامل نابود کرده و یا اینکه اخیراً پزشکان تشخیص داده اند که آنها به یک بیماری خیلی خیلی جدی مبتلا شده اند؛ نوعی بیماری که حتی اسمش هرگز به گوش کسی نخورده است. هرگاه زندگی این اشخاص به سوی راحتی و آسایش پیش می رود، ندایی از درون ضمیر ناخود آگاه انها نهیب می زند که «این شرایط نمی تواند درست باشد» و خیلی زود سر و کله ی حادثه ی غم انگیز دیگری پیدا می شود. یا شغلشان را از دست می دهند ، جراحی دیگری خواهند داشت و یا به دلیل خاصی دستگیر می شوند و بدین گونه هرچیز به وضعیت عادی بر می گردد. در بخش های بعدی خواهیم دید که برای رفع این الگوی ذهنی چه کارهایی می توان انجام داد . اما در حال حاضر بهتر است به شناسایی الگوهای دیگر بپردازیم

پیشنهاد می کنیم بخوانید :   خشم چیست؟

الگوی حادثه ای

برخی افراد استعداد خدادادی و عجیبی در دچار حادثه شدن دارند. آنان تمام عمرشان را صرف افتادن از بالای نربان ، دوچرخه، درخت  یا برق گرفتگی و تصادف با خودرو می کنند. من مامور بیست ساله ای را می شناسم که از جشن تولد شانزده سالگی اش تا کنون پنج بار خودروی خود را عوض کرده است، پنج با تصادف منجربه عوض شدن ماشین!. او یک بار برایم تعریف کرد «هر بار خودروی جدیدی می خرم یک نفر پیدا می شد و از پشت خودرو به من می کوبید، بعد از پنج بار تصادف به خاطر حفظ جان خودم از خرید خودروی نو صرف نظر کردم»

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری ستاره زده شده اند *