بلوغ مرحله ای است که با تغییرات تکاملی و رشد فرد قابل تشخیص می شود. هورمونها از جمله عوامل بوجود آورنده بلوغ هستند که با تولید میزان کمی از هورمونهای جنسی شروع و در نهایت باعث تکمیل ساختمان دستگاه تناسلی و غدد جنسی همراه است. مشاوره روانشناسی بلوغ در طی نمودن موثر و ایده آل این دوران به والدین و نوجوانان تاثیر بسزایی دارد.

مراحل بلوغ در نوجوانان

مشاوره روانشناسی کودک

۱٫ بلوغ دوره کوتاه مدتی است که بین ۲ تا ۴ سال زمان می برد.

الف- مرحله قبل از بلوغ : صفات ثانویه مانند پیدایش مو در صورت پسر و دستگاه تناسلی ، تغییر صدا در پسران و رشد سینه و رویش مو در زیر بقل و ناحیه تناسلی در دختر پدیدار می شود.

ب- مرحله بلوغ جنسی : قوی شدن غریزه جنسی و امکان والد شدن، افزایش وزن، رشد قد در دختر و پسر ، عضلانی شدن پسرها و تغییر بوی عرق.

ج- دوره منفی گرایی بلوغ : در آغاز بلوغ، نوجوان دچار رفتار و نگرش منفی می شود و سعی دارد به والدین و اطرافیان بفهماند که مستقل شده و می تواند از پس امور بربیاید.

د- سن بلوغ : متوسط سن بلوغ در دختران ۱۱ سالگی و در پسران ۱۳ سالگی است که می تواند متاثر از مسایل اجتماعی و فرهنگ خانوادگی باشد.

والدین از مشاوره روانشناسی بلوغ چه می خواهند؟

بسیاری از پدر و مادرها از همان ابتدای دوران بلوغ با نوجوانان با معضلات و مشکلات عدیده ای حتی دور از انتظار روبرو می شوند. مشاوره روانشناسی ازدواج یکی از همراه ترین افراد متخصص را در این زمینه دارد که علم آنان راهگشاست.

پیشنهاد می کنیم بخوانید :   چگونگی مسائل جنسی را به کودکانمان آموزش دهیم

مشاوره روانشناسی بلوغ به ما کمک می کند که این دوران بلوغ را خوب بشناسیم و صبر و شکیبایی خود را افزایش دهیم. والدین با طرز برخورد مناسب در سن بلوغ با پذیرش نوجوانان به عنوان یک فرد مستقل و بزرگسال این مرحله را به خوبی طی کنند. مشاوره روانشناسی بلوغ به ما می گوید که به شناخت شخصیت نوجوان در این سن بلوغ بپردازیم و بسیاری از رفتارهای ناخوشایند آنها را غیر منطقی ندانیم. ما نباید مسائل، هیجانات منفی نوجوان را بسیار بزرگ جلوه دهیم و در وی ایجاد ترس کنیم. حتی می توانیم از بعضی خطاهای قابل بخشش او چشم پوشی کنیم تا حس اعتماد به نفس بیشتری به او بدهیم.

مشاوره روانشناسی بلوغ از ما می خواهد که به جای دستوری صحبت کردن به عنوان یک والد همراه و همدل رفتار کنیم و با مراقبت دوستانه و عاقلانه خویش احساس ایمنی، اطمینان و اعتماد را در او ایجاد نماییم. همچنین مشاوره روانشناسی بلوغ مهارتهای دوست یابی ، حل مسئله ، گذران مفید اوقات فراغت ، مهارت برنامه ریزی را به ما آموزش می دهد.

والدین در مورد بلوغ بدانند

مشاوره روانشناسی کودک

تاکید بر محبت، دوری از خشونت، ارتباط کلامی و عاطفی، صمیمیت ، اعتمادسازی، ثبات رفتاری والدین، ممانعت از مناقشات خانوادگی ، گوش دادن کامل به صحبتهای نوجوان ، انتظارات و توقعات نرمال، مشورت با نوجوان در امور خانوادگی مناسب، پذیرش نوجوان در جمع های خانوادگی،  جلوگیری از تنهایی نوجوان و تاثیر مثبت والدین در تربیت نوجوان از جمله مواردی است که مشاوره روانشناسی بلوغ قادر است به آن پرداخته و آموزش های مربوطه را به والدین بطور علمی و تجربی بدهد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید :   افزایش اعتماد به نفس در تربیت کودک

مشاوره روانشناسی بلوغ معتقد است والدین یک نوجوان وظیفه دارند رفتاری منعطف داشته باشند. والدینی که احساس ندارند و قادر نیستند نوجوان خود را درک کنند و گاهاً با خشک بودن و سردی رفتار خویش محیطی ناامن و پراز استرس را برای فرزند خویش ایجاد می کنند.

والدین بدلیل عدم آگاهی، با پدیدارشدن نشانه های بلوغ جسمانی فرزندشان، به مسخره کردن و گاهاً شوخی های نابجا با نوجوان می پردازند که در این زمینه مشاوره روانشناسی بلوغ می تواند والدین را راهنمایی نماید.