علم روانشناسی همگام با افزایش دانش بشری در حال رشد و پیشرفت است. یکی از ابزارهای آن، برای شناخت کامل و بهتر مخاطبان خود، استفاده از تست روانشناسی است. اغلب این تستها شامل سوالاتی ساده است که شخص می تواند به راحتی بدون تلاش خاص پاسخگوی آنها باشد. همگی ما در کتابها، مقالات ، سایت های اینترنتی، شبکه های مجازی با انواع مختلف تست روانشناسی آشنا هستیم.

با انواع تست روانشناسی آشنا شوید

تست روانشناسی

روانشناسان امروزی بر این باور هستند که با استفاده از تست های روانشناسی می توانند به درک بهتری از خصوصیات و ابعاد شخصیتی مراجعین خود دست پیدا کنند. آنان از تست های روانشناسی که اغلب به صورت سوالی و چند گزینه ای ارائه می شود برای ارائه راهکارهای مفید و عملی به بیماران خود بهره می برند و می توانند به آنها کمک کنند.

روانشناسان با تحلیل و بررسی پاسخ سوالات ما، انعکاسی از شضخیت ماست به نتایج مهمی می رسند. تست های روانشناسی دارای انواع مختلفی هستند که با توجه به وضعیت و نوع مراجعه افراد توسط متخصصین انتخاب می شوند.

 ۱۰ تست روانشناسی کاربردی 

  1. تست شخصیت شناسی
  2. تست افسردگی
  3. تست هوش هیجانی
  4. تست شناسایی شغل
  5. تست توانایی های شخصی
  6. تست هوش تصویری
  7. تست سبک های مقابله با استرس
  8. تست حل تعارض
  9. تست اعتماد به نفس
  10. تست شناخت احساسات و …

تست شخصیت شناسی از معتبرترین و پرکاربردی ترین تستهای روانشناسی است که متوجه می شویم فردی هستیم درون گرا یا برون گرا ، احساسی یا منطقی ، ادراکی برخورد می کنیم یا قضاوتی.

تست هوش هیجانی می تواند به ما نشان دهد که فردی باهوش هستیم یا خیر. برای درک احساسات خود و دیگران می توانیم در زندگی تصمیمات درست و مناسبی بگیریم.

پیشنهاد می کنیم بخوانید :   5 راهکار برای اینکه کودکانی شاد تربیت کنیم

تست شناسایی شغل با انجام یک خودارزیابی به ما راهکار می دهد که از بین شغل های مختلف، مناسب ترین آنها را انتخاب کنیم و آن را مدیریت نماییم.

تست افسردگی برای شناسایی میزان افسردگی فرد توسط متخصصین انجام می گردد تا به دلایل اصلی که باعث ایجاد افسردگی در فرد بیمار شده است پی ببرند. تست افسردگی بک یکی از معتبرترین و پرکاربردی ترین آنهاست که می تواند به بیمار در شناخت صحیح خلق و خوی فرد و درمان ناراحتی و افسردگی کمک نماید.

آیا تست روانشناسی معتبر و دقیق است؟

تست روانشناسی

همگی ما وقتی به بیماری مبتلا می شویم به پزشک مراجعه می کنیم و پزشک با توجه به وضعیت جسمی و شرح حال ما داروهایی را تجویز می کند تا بهبودی حاصل گردد. در حیطه روانشناسی هم با موضوعی مشابه آن مواجه هستیم. زمانی که به یک روانشناس یا مشاور در مراکز معتبر مراجعه می کنیم، شرح حالی از وضعیت روحی خود را برای آنان شرح می دهیم . متخصصین با استفاده از ابزار تست روانشناسی معتبر می تواند تشخیص قطعی داده و راهکار مناسبی را ارائه می دهند.

دنیای مجازی و تست روانشناسی غیر علمی

با وارد شدن به دنیای مجازی ، متوجه می شوید که آنها برای تبلیغات و افزایش بازدیدکنندگان از تست های روانشناسی نامعتبر استفاده می کنند که دارای اعتبار نیستند. افراد هم از آنجاییکه این تستها به راحتی و رایگان در اختیارشان قرار می گیرد اقدام به تست زنی می کنند که نباید به پاسخ نهایی این سوالات اکتفا کنیم. با مراجعه به مراکز روانشناسی و مشاوره معتبر که افراد متخصص یا روان سنج به صورت دقیق این تست ها را انجام می دهند ، از راهکارهای مفید آنان بهره بگیریم.

پیشنهاد می کنیم بخوانید :   مشاوره روانشناسی کودک در تشخیص سرشت (شخصیت) نوپایان

بنابراین می توان به این نتیجه رسید که انجام تست روانشناسی معتبر در زمینه های فردی، روابط اجتماعی و خانوادگی بسیار کارساز بوده و آشنایی با آن و درمان برای افراد راه گشاست . به تبع بسیاری از مشکلات ، مسائل و اختلالات حل می شوند.