نگاهی به ناسازگاری در زندگی زناشویی وقتی‌ آب‌تان‌ به‌یک‌جوی نمی‌رود. دلت می‌خواهد فریاد بزنی و از ته دل به سرنوشت خودت فحش بدهی. دلت می‌خواهد مقصر را پیدا کنی و هر چه روی دلت مانده را به او بگویی و دلت خنک شود. شوهرت هم دلش می‌خواهد به میز مشت بکوبد و سرش را به دیوار بزند. در مقاله حاضر از وب سایت امیدان حضور می خواهیم نگاهی کوتاه به برخی از مشکلات زناشویی بپردازیم.

شاید او هم اگر مقصر را پیدا کند مشتی به چانه‌اش بزند تا از دست این همه کینه خلاص شود.

زندگی‌تان جهنم شده است. چشم دیدن همدیگر را ندارید در حالی که می‌دانید همدیگر را هم دوست دارید اما انگار برای هم ساخته نشده‌اید. نمی‌شود دیگر! انگار هیچ وقت آب شما دو نفر توی یک جوی نمی‌رود و مثل دوتا خط موازی یا باید از هم دور باشید یا نزدیک شدن به فکر و احساس هم برایتان غیرممکن است.

چرا این اتفاق افتاده است؟ از کی این طور شد؟ شما عاشق کس دیگری شده‌اید؟ همسرتان زن دیگری را دوست دارد؟ یا… .هر چه هست این زندگی گل‌آلود شما را به جایی نمی‌رساند. شما و همسرتان با هم سازگار نیستید.

سازگاری‌ها

وقتی ما توان سازگاری نداریم ناسازگار می‌شویم، اما چگونه این اتفاق می‌افتد؟محققان توانسته‌اند فهرستی از اولویت‌های زوج‌های سازگار و ناسازگار را تهیه کنند که بودن این فهرست سبب سازگاری و نبود آن سبب ناسازگاری می‌شود.

سازگاری در تصمیم‌گیری‌های مشترک

به گزارش ایسنا تحقیقی که میشل روی ۴۵۰‌زوح انجام داد نشان داد زنانی که در برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری‌های مربوط به بودجه، تجهیزات و وسایل مسکن و امور فرزندان در کنار شوهرانشان به صورت فعال مشارکت دارند، از زندگی خود راضی‌تر هستند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید :   مواجهه مطلوب با تعارض ها از نگاه ویلیام گلاسر

آقایان اگر شما این همکاری را از همسرتان دریغ می‌کنید و همسری سازگار می‌خواهید بهتر است در روش خود تجدیدنظر کنید.

تحقیق دیگر نشان می‌دهد افراد ناراضی از زندگی زناشویی کسانی هستند که شوهران سنتی و زنان غیر سنتی دارند. زنان شاغلی که به علت استقلال روانی و اقتصادی تصمیم‌گیری در خانواده را حق خود می‌دانند، با سدی به نام شوهران سنتی مواجه می‌شوند که برای منع آنان از این کار کوهی از وظایف و مسائل را سر راه آنان قرار می‌دهند تا آنان را سر جای خود بنشانند.

اوقات فراغت

این یکی از مشکلاتی است که امروز بین خانواده‌های ایرانی بیشتر بروز میکند. فشار تورم و نیاز اقتصادی سبب می‌شود مردان و زنان کاری فزون‌تر انجام دهند و حضور در شیفت‌های اضافی کاری آنان را از گذران اوقات فراغت در خانواده بازمی‌دارد. این گلایه‌ای است که اکثر زنان از همسران پرکار خود دارند و در فهرست محققان ازجمله پارکی و ساکر جزو عوامل ناسازگاری است.

زنان در این خانواده‌ها یا تنها می مانند یا وقت خود را با کودکشان سر می کنند و کم‌کم حس گسستگی خانواده به سراغشان می آید. آنان سعی می‌کنند این گسستگی را مهار کنند، اما مشاجرات پیش می‌آید.

فرزند، حلال مشکلات

تحقیقات نشان می‌دهد زوج‌های دارای فرزند از نظر میزان روابط جنسی و رضایت‌مندی در سطح بالاتری قرار دارند و نبود هر یک از این مولفه‌ها منجر به ناسازگاری در خانواده می‌شود.

ارتباطات موثر

این یکی دیگر از عوامل سازگاری است. رفتارهای ارتباطی زوج‌های سازگار بیشتر از زوج‌های ناسازگار بر مبنای گذشت و تکیه بر نکات مثبت طرف مقابل است. زوج‌های ناسازگار در برداشت خود از منظور و هدف طرف مقابل به صورت منفی عمل می‌کنند در حالی که در زوج‌های سازگار بین منظور فرستنده و برداشت گیرنده تفاوت اندکی وجود دارد. یعنی این زوج‌ها مثبت‌اندیش‌تر و شنونده‌های بهتری هستند. اهل قضاوت و پیشداوری نیستند و حرف‌های طرف مقابل را تحریف نمی کنند. در عوض زوج‌های ناسازگار اغلب تفسیر منفی از پیام طرف مقابل خود ارائه می دهند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید :   5 راهکار تقویت اراده

[hm_banner type=”boxed_colored” bg_color=”#1e73be” icon=”” title=”مشاوره روانشناسی زوجین” align=”left” btn_title=”02126711305″ btn_url=”tell:02126711305″ btn_target=”_self” btn_icon=”ico-lockedheart”]برای دریافت مشاوره خانواده می توانید با مشاوران مرکز مشاوره امیدان حضور جوان، تماس بگیرید. [/hm_banner]

زوج‌های پیشگو

جالب است بدانید این تحقیقات نشان می‌دهد زوج‌های موفق و سازگار از توانایی بیشتری برای پیش‌بینی رفتار طرف مقابل خود برخوردار هستند و لذا در روابط زناشویی نیز موفق‌ترند. مهارت‌های ارتباطی و حل مساله به تنهایی قادر است سازگاری یا نا سازگاری یک زوج را مشخص کند.

همسان نه، مکمل

تحقیقی که روی زوج‌های همسان شاهد انجام شده، نشان می دهد همسانی ویژگی های روانی میان همسران می تواند منجر به ناسازگاری شود در حالی که شخصیت‌های مکمل بهتر با هم سازگاری می‌کنند. بنابراین دنبال نسخه مونث خودتان نباشید!

تحقیقات بسیاری در مورد سازگاری و ناسازگاری زوج‌های جوان انجام شده است.این تحقیقات به شما می گوید کجا زندگی به بن‌بست می رسد و اگر چه رفتاری پیش بگیرید با وجود تمام اختلافات می توانید به زندگی مشترک توام با خوشبختی ادامه دهید، اما در این شماره بیش از این مجال نیست و ادامه این مبحث را در هفته‌هاس آتی در وب سایت امیدان حضور پس می گیریم.

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری ستاره زده شده اند *