والدین و مشاوره روانشناسی نوجوانان

اردیبهشت 28, 1397 3:46 ب.ظ بدون نظر روانشناسی, مقالات

نوجوانی مرحله ای است از رشد فیزیکی و روانی انسان که میان کودکی و جوانی روی می دهد. این مرحله از زندگی بشر، شامل تغییرات زیستی یا همان بلوغ جنسی، اجتماعی و روانشناختی است که این تغییرات شرایط خاص و در عین حال سختی را برای نوجوانان رقم می زند. مشاوره روانشناسی نوجوانان علمی است که با ارائه راهکارها به نوجوان و والدین وی می تواند به گذری آسان تر از این مرحله کمک شایانی داشته باشد.

نوجوانی و بحران های آن

والدین و مشاوره روانشناسی نوجوانان

در این دوران، نوجوان دچار بحران هیجانی ، تغییر و تحول شخصیتی ، رفتاری ، عدم قدرت تصمیم گیری در مواجهه با مسائل و مشکلات، و از نظر رفتاری دچار ناهنجاریها و بی هدفی می گردد. حتی می توان گفت نوجوانی یکی از بحرانی ترین دوره هیجانی است که گاها با بیماری روانی ، فاصله زیادی ندارد.

در دوران نوجوانی، عواملی همچون تفاوت سنی و زمانی، بین آغاز و پایان رشد طبیعی دختر و پسر ، دیده می شود. تمایلات و شهوات جنسی افزایش پیدا می کند که نوجوان رو دچار کشمکشهای روحی و جسمی می نماید. نوجوان با تغییرات سریع چهره و بدن خود مواجه می شود که این رشد از قانون خاصی تبعیت نمی کند و می توان آن را به عواملی همچون وراثت، میزان و کیفیت تغذیه، وضعیت اقتصادی ، اجتماعی خانواده نسبت داد.

تاثیر مشاوره روانشناسی نوجوانان در دوران نوجوانی

دوران نوجوانی، به دوران سرکشی و استقلال طلبی در بین مشاورین روانشناسی شناخته شده است که به کمک مشاوره تخصصی مشاوران روانشناسی نوجوانان در زمینه شناخت علت رفتارهای نوجوانان به والدین می توان از مشکلات خطرناک این مرحله به سلامت عبور کرد.

والدین و مشاوره روانشناسی نوجوانان

والدین و مشاوره روانشناسی نوجوانان 1

مشاوره روانشناسی نوجوان قادر است راهکارهایی را به والدین پسر یا دختر نوجوان ارائه دهد که می توان با در اختیار قراردادن اطلاعات کافی و علمی با بیانی شیوا و بدون ایجاد حس تنفر و عدم اعتماد به نفس به آنها منتقل کرد. درصورتی که اگر نوجوان این اطلاعات را از منابع غیر علمی یا افراد نامطلع دریافت نماید نه تنها نمی تواند بحران های این دوره را به خوبی پشت سر بگذارد بلکه دچار ناراحتی های روحی و جسمی شده و بستر ایجاد مشکلات حادتر بوجود خواهد آمد.

حتماً بخوانید  مضرات و فواید بازی های دیجیتال برای کودکان

مشاوران روانشناسی نوجوان می توانند پاسخگوی سوالات گوناگون والدین در رابطه با شرایط مختلف و گاها حاد نوجوانان باشند:

  • علائم و نشانه های دقیق بلوغ زودرس چیست؟
  • در برابر نوجوان زودرنج و حساس پرخاشگر خود چه رفتاری باید داشته باشیم؟
  • افت تحصیلی نوجوان چگونه بهبود می یابد؟
  • به دلیل مسائل و مشکلات فرهنگی خانوادگی، نوجوانم با بحران روبرو شده است، راهکار چیست؟

راهکارهای مشاوره روانشناسی نوجوانان

نوجوانی برای خود نوجوان و والدین وی ، دوران سخت و پیچیده ای است. فشار و مسائل ناشی از تغییرات جسمی و هورمونی، اخلاقی ، احساسی ، فکری، اجتماعی به نحوی مشکل ساز می شود که میتواند سلامت روانی نوجوانان و گاها والدین را به خطر بیاندازد. در این میان ، مشاوره روانشناسی می تواند با راهنمایی های کلیدی خود ، گامی موثر داشته باشد.

سعی کنید رابطه ای مداوم ، صادقانه و محترمانه و با روی گشاده با فرزند نوجوان خود داشته باشید به نحوی که فرزند شما متوجه شود که می تواند با شما درباره همه چیزهایی که با آن روبرو شده صحبت کند. برای مثال می توانید از دوران نوجوانی ، تجربیات و ترس های دوران نوجوانی خود حرف بزنید تا این حس اعتماد بین شما و فرزندتان بیشتر بوجود آید و بدانند که آنها تنها نیستند و این بحران مربوط به شما و اطرافیان هم بوده و مختص خودشان نیست.مراقب رفتارهای فرزندتان باشید. خواب بیش از اندازه ، بی خوابی و خستگی بیش از حد از نشانه های افسردگی یا سوء استفاده مواد مخدر است. والدین می توانند با مطالعه و نیز مراجعه به مشاور روانشناسی نوجوان به درک و شناختی کلی از مشکلات دوران نوجوانی دست یابند.

برچسب ها