زنان و مردان زیادی در سرتاسر دنیا از افسردگی و اثرات نامطلوب آن رنج می‌برند. مشاوره روانشناسی خانواده این موضوع را مطرح می‌کند که ارتباط افسردگی و رابطه‌ی جنسی یک ارتباط دو طرفه است و این دو متغیر بر یکدیگر تأثیر می‌گذارند. زمانی که یکی از طرفین در یک رابطه دچار افسردگی شده باشد، رابطه آنقدر آسیب می‌بیند که می‌توان گفت بقای آن با مشکل جدی مواجه خواهد شد.
از این نکته نگذریم که خودِ ازدواج کردن هم امکان ابتلا به افسردگی را افزایش می‌دهد. از هر 10 عروس، 1 نفر به افسردگی پس از ازدواج دچار می‌شود و بیش از نیمی از مردان و زنانی که ازدواجی ناموفق دارند، در معرض افسردگی هستند. شاید علت این مسئله، مشکلات ازدواج باشد. برخی از متخصصان نیز بر این باورند که پشت مشکلات و دغدغه‌هایی که برای ازدواج وجود دارد، نوعی افسردگی تشخیص داده نشده، پنهان است. در این مقاله به تأثیر افسردگی بر رابطه‌ی زناشویی می‌پردازیم.

تأثیر افسردگی بر رابطه‌ی زناشویی و دلایل آن

در رابطه با بیماری‌های روانی و به ویژه اختلالات خلقی رابطه‌ی ما و همسرمان یک از اولین مسائلی است که طی بیماری می‌تواند آسیب ببیند. به‌عنوان مثال افراد افسرده دچار باورهای اشتباه و تفکرات غیرمنطقی هستند. این باورها می‌تواند برای اطرافیان به شدت آزاردهنده باشد. گاهی اوقات فرد افسرده، ساده‌ترین رفتار اطرافیان را به عجیب‌ترین شکل ممکن تفسیر می‌کند؛ به‌عنوان مثال کمی دیر جواب دادن به تلفن، می‌تواند به معنای طرد شدن، بی‌علاقگی همسر یا لجبازی او برداشت شود.

ارتباط افسردگی و رابطه‌ی جنسی

افسردگی در جوامع امروزی بسیار شایع است. طبق آمار و اطلاعات، از هر بیست نفر فرد بالای 12 سال، یک نفر با نوعی از افسردگی دست و پنجه نرم می‌کند و همچنین طبق گزارش مؤسسه ملی سلامت روانی این نرخ در زنان افزایش داشته است. مشاوره روانشناسی خانواده بیان می‌کند ارتباط افسردگی و رابطه‌ی جنسی کاملاً اثبات شده است. افسردگی در هر دو جنسیت، هم زنان و هم مردان، موجب پدیدار شدن مشکلات جنسی در آنها می‌شود؛ اما تفاوت‌هایی در بین آنها وجود دارد.

ارتباط افسردگی و رابطه‌ی جنسی در زنان

درصد بالایی از افسردگی در زنان مرتبط با تغییرات هورمونی آنها است. در نتیجه زنان بیشتر از مردان در مواجهه با افسردگی هستند. زنان به دلایل زیر مکن است دچار افسردگی شوند:
• قبل از عادت ماهیانه و در طول آن
• بعد از زایمان
• هنگامی که کار، خانه و زندگی خانوادگی را تسخیر می‌کند
• در دوران قبل از یائسگی و در طول آن
مشاوره روانشناسی خانواده می‌گوید احتمال اینکه زنان احساس ناخوشایند بی‌حالی افسردگی را داشته باشند بسیار زیاد است و این باعث می‌شود تا آنها احساس اعتماد به نفس پایین‌تری داشته باشند، در نتیجه این احساسات بر روی زندگی جنسی و روابط جنسی آنها تأثیر عمیقی خواهد گذاشت. با افزایش سن زنان، بعضی از فاکتورهای جسمی ممکن است از لذت یک رابطه‌ی جنسی بکاهند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید :   نوجوان، بلوغ و مسائل پیش رو

ارتباط افسردگی و رابطه‌ی جنسی در مردان

اضطراب، عزت نفس پایین و احساس گناه، از علل شایع اختلال نعوظ در مردان است و همه‌ی این موارد می‌تواند نشانه‌هایی از افسردگی باشد، اما این اختلالات به‌صورت طبیعی با افزایش سن و سطح استرس نیز پیش خواهد آمد. این احتمال وجود دارد که مردان از فعالیت‌های جسمی خود در دوره‌ی افسردگی بکاهند، این می‌تواند به این معنی باشد که دیگر رابطه‌ی جنسی برای آنها جذاب به نظر نرسد.
داروهای ضد افسردگی به‌طور مستقیم با ناتوانی جنسی مردان مرتبط است. تأخیر در ارگاسم و یا زودانزالی نیز از دیگر مشکلات احتمالی است. هم در زنان و هم در مردان، داشتن مشکلاتی در زمینه‌ی سلامت جنسی منجر به پیدایش علائم افسردگی در آنها خواهد شد که این به نوبه‌ی خود می‌تواند چرخه‌ی افسردگی و اختلال عملکرد جنسی را طولانی‌تر کند.

رابطه‌ی جنسی و داروهای ضد افسردگی

تنها خود بیماری افسردگی نیست که بر روی زندگی جنسی فرد تأثیر منفی می‌گذارد. داروهای ضد افسردگی مانند “پروزاک” نیز می‌توانند بر روی عملکرد جنسی فرد تأثیر نامطلوبی بگذارند.
یکی از رایج‌ترین تأثیرهای جانبی که این داروها بر روی بیمار می‌گذارند این است که بازه‌ی زمانی رسیدن به اوج لذت جنسی را افزایش داده و در برخی موارد فرد توانایی رسیدن به ارگاسم را به‌طور کلی از دست می‌دهد. اگر چنین اتفاقی برای شما روی داد از پزشک معالج خود بخواهید نوع داروهای شما را تغییر دهد.

افراد افسرده چگونه می‌توانند به خود و خانواده‌شان کمک کنند

این افراد بعضی روزها حالشان از روزهای دیگر بهتر است. باید در روزهایی که حالشان خوب است، سعی کنند عشق و محبت بیشتری به اطرافیان و به‌ویژه شریک زندگی‌شان بدهند.
• یک اسم رمز انتخاب کنید و بعد از آن برای نشان دادن این امر که تمایلی به برقراری رابطه‌ی جنسی ندارید و ترجیح می‌دهید فقط او را در آغوش بگیرید، استفاده کنید.
• سعی کنید هر روز پیاده‌روی کنید. بهتر است این کار را با همسرتان انجام دهید.
• حتی در روزهایی که شرایط مناسبی ندارید سعی کنید لحظه‌ای آرام‌بخش را پیدا کنید، مانند صدای نغمه‌خوانی پرندگان و یا گل‌هایی که در باغچه خانه شکوفا شده‌اند.
• سعی کنید در طول روز 5 بار میوه بخورید. این کار به حفظ سلامت فیزیکی و ذهنی شما کمک فراوانی خواهد کرد.
• به موزیک‌هایی که علاقه دارید گوش دهید.

پیشنهاد می کنیم بخوانید :   هیجان چیست؟
تأثیر افسردگی بر رابطه‌ی زناشویی
تأثیر افسردگی بر رابطه‌ی زناشویی

چگونه به همسر افسرده‌تان کمک کنید؟

مشاوره روانشناسی خانواده راه‌های زیر را پیشنهاد می‌کند:
1- نسبت به تغییرات کوچک هوشیار باشید
اگر احساس کردید که همسرتان مطابق معمول عمل نمی‌کند، احساساتش عوض شده‌اند و تفکراتش مانند همیشه نیست، کمی در رفتارش دقیق بشوید و از خود بپرسید که مبادا دچار افسردگی شده است؛ اما در همین مرحله باقی نمانید. اگر همسرتان بیش از حد کار می‌کند، از قرص‌های آرام‌بخش و ضد افسردگی استفاده می‌کند یا به دنبال هیجان و ترس در فعالیت‌های پرخطر است، دقت کنید شاید دچار افسردگی شده است.
2- به‌موقع اقدام کنید
نگذارید کار از کار بگذرد و فرد افسرده به عمیق‌ترین لایه‌های افسردگی و انزوا برسد. هر قدر افسردگی بیشتر و بیشتر پیش برود، حل آن سخت‌تر خواهد شد و زندگی زناشویی و خانوادگی بیشتر تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.
3- مشکل را به‌طور غیرمستقیم با همسرتان در میان بگذارید
اگر احساس می‌کنید همسرتان به افسردگی دچار است، نبید مستقیم و بی‌مقدمه به او بگویید که افسرده شده و باید به پزشک مراجعه کند. لازم است بیان مشکل او و حرف زدن درباره‌ی افسردگی به شکل غیرمستقیم صورت بگیرد.
4- در تشخیص افسردگی همسرتان را همراهی کنید
لازم است که ریشه و علت افسردگی فرد کاملاً مشخص بشود. برای این کار، باید با همسرتان نزد متخصص بروید و او را در این مسیر تنها نگذارید؛ زیرا فردی که دچار مشکل است؛ نظارت و کنترل دقیقی بر شرایط خود ندارد. از او بپرسید که مایل است در اتاق پزشک همراهی‌اش کنید یا خیر. سعی کنید نظر او را برای همراهی جلب کنید چون فرد افسرده تمرکز لازم برای توجه به نسخه‌های پزشک و صحبت‌هایش را ندارد.
5- برای یافتن درمان مناسب تلاش کنید
اگر درمان افسردگی به درستی و به‌موقع صورت پذیرد، نتایج بسیار مثبتی به همراه خواهد داشت. تلاش برای یافتن درمان مناسب ارزش زیادی دارد؛ زیرا همسر افسرده‌ی شما را دومرتبه در جاده‌ی سلامتی قرار خواهد داد. یافتن روش مناسب شاید زمان‌بر باشد اما مطمئن باشید بالاخره آن را خواهید یافت.
6- اطلاعات‌تان را درباره‌ی افسردگی بیشتر کنید
حال که همسر و شریک زندگی‌تان به افسردگی مبتلا شده است، وظایفی بر عهده دارید. یکی از این وظایف؛ کسب اطلاعات مناسب در زمینه‌ی دلایل، تشخیص و درمان‌های مختلف افسردگی است. پس کتاب بخوانید، وب‌سایت‌ها را بررسی کنید، با پزشک و مشاور صحبت کنید و به خود و همسرتان کمک کنید تا این مشکل پشت سر گذاشته شود.
7- نسبت به بازگشت افسردگی هوشیار باشید
تقریباً نیمی از افرادی که افسردگی را تجربه کرده‌اند دوباره با بازگشت آن روبه‌رو خواهند شد. بعد از پایان یک دوره از افسردگی، پزشکان معمولاً میزان و دُزی از داروهای ضد افسردگی را برای جلوگیری از بازگشت افسردگی تجویز می‌کنند. هم فرد افسرده و هم همسرش باید به علائمی که نشان می‌دهد افسردگی در حال بازگشت است، توجه کافی داشته باشند.

پیشنهاد می کنیم بخوانید :   3 دلیل اهمیت مشاوره زندگی برای هر فرد

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ضروری ستاره زده شده اند *